Na czym polega recykling butelek PET?
Butelki PET to najczęściej spotykane formy opakowaniowe w branży napojów i wody, różnego rodzaju napoje są rozlewane właśnie do butelek wykonanych z tworzywa PET. Skala wykorzystywania butelek PET w naszym kraju i na całym świecie jest ogromna. Statystycznie, jedna osoba w naszym kraju, każdego roku wyrzuca około 100 butelek PET, co daje nam wynik kilkudziesięciu tysięcy ton wyrzucanych opakowań z PET rocznie. Jak widać, liczby są ogromne, dodatkowo dochodzi problem, jakim jest zajmowana duża ilość miejsca, przez butelki PET.
Innym ważnym czynnikiem, który powinien skłaniać nas do wyrzucania opakowań PET do odpowiednich pojemników, jest fakt, że butelka PET ulega rozkładowi kilkaset lat, co negatywnie wpływa na środowisko. Te wszystkie czynniki sprawiły, że w Polsce i na całym świecie do segregacji butelek i opakowań PET od innych odpadów, służą oddzielne oznaczone pojemniki, w Polsce, zwykle są one koloru żółtego.
Fot. Recykling
Dlaczego butelki PET?
Przede wszystkim PET jest mocnym i wytrzymałym materiałem, jest lekki, co jest ważne w procesie produkcji butelek PET. Tworzywo PET jest materiałem bezpiecznym dla człowieka i środowiska (jeśli jest odpowiednio przetwarzany) oraz, co najważniejsze, nadaje się do recyklingu i ponownego wykorzystania. Bardzo często możemy spotkać się z krytyczną opinią na temat plastikowych opakowań. Wpływ na tego typu opinie mają różne względy, szczególnie chodzi o fakt pozyskiwania produktu z ropy naftowej, nadających się tylko do użytku jednorazowego oraz w wielu przypadkach, nienadających się do recyklingu co powoduje większe zaśmiecanie planety. Poniżej przedstawiamy kilka pozytywnych powodów, dla których tworzywa sztuczne PET wykorzystywane są do tworzenia opakowań w branży spożywczej.
Właściwości tworzywa sztucznego PET, czyli wytrzymałość, lekkość, przezroczystość i odpowiednia ochrona produktu, pozytywnie wpływają na wysoką jakość przechowywania produktu w butelce PET oraz w produkcji opakowań spożywczych. Nie bez powodu PET jest najczęściej wykorzystywanym materiałem do produkcji opakowań w branży spożywczej. Dzięki właściwościom PET, woda rozlewana do butelek PET jest chroniona przez różnego rodzaju zanieczyszczeniami krzyżowymi. Chyba najważniejszym aspektem PET jest fakt, że materiał ten (butelki PET), nadaje się w stu procentach do recyklingu, dzięki któremu PET otrzymuje „drugie życie” i może z niego powstać wiele różnych produktów, między innymi mogą to być powtórnie butelki, wtedy tworzywo butelki z recyklingu nazywamy rPET. Sami widzicie, że tworzywo PET nie jest bezużyteczne, wręcz przeciwnie, jest wartościowe i może pomóc nam zadbać o środowisko.
Fot. Recykling butelek PET
Recykling butelek PET, krok po kroku.
Recykling materiałowy (mechaniczny) jest najbardziej preferowaną formą recyklingu. Polega na ponownym przetwarzaniu odpadów w produkt o wartości użytkowej.
Firma Młynex — Producent preform PET i butelek PET aktualnie jest w fazie rozwoju i wprowadzania do swojej oferty produkcji preform PET oraz butelek PET wykonanych z tworzyw pozyskanych z recyklingu. Poszukujemy dostawców PET pozyskanego z recyklingu.
Każdy użytkownik butelek PET, a więc każdy z nas powinien wiedzieć, jak ważne dla środowiska jest segregowanie odpadów i wyrzucanie śmieci do odpowiednich pojemników. Musimy na początek wiedzieć, do jakich pojemników wyrzucać butelki PET. W Polsce pojemniki na odpady z tworzyw sztucznych, w tym PET są zwykle koloru żółtego i właśnie do nich powinny trafiać wszystkie butelki PET, jeżeli chcemy dać im „drugie życie”, dlatego zastanów się przed wyrzuceniem butelki czy wybrałeś odpowiedni kosz.
Następnie forma, w jakiej wyrzucamy butelki PET, również ma znaczenie. Jak wspominaliśmy wyżej, około 100 butelek rocznie wyrzuca jedna osoba w Polsce, taka ilość butelek zajmuje bardzo dużo miejsca, dlatego dobrze będzie, jak każdy, kto stosuje się do zaleceń i wyrzuca butelki PET do żółtych pojemników, przed pozbyciem się butelki, zgniecie ją i odkręci nakrętkę. Dzięki takiemu działaniu więcej pomieścimy w pojemniku zgniecionych butelek PET, co pozwoli na jednorazowy transport większej ilości materiału do recyklingu.
Ważne są również nakrętki, jak wspomnieliśmy, najlepiej odkręcać je przed wyrzuceniem butelki i wrzucać do pojemnika osobno, ułatwi to proces recyklingu. Jest też możliwość zbierania takich nakrętek od butelek PET i oddanie większej ilości do różnego rodzaju instytucji, które prowadzą zbiórki nakrętek, aby następnie sprzedać je, a uzyskane środki przeznaczyć na różne szczytne cele. W momencie, w którym wyrzucamy butelkę PET do odpowiedniego pojemnika, rozpoczyna się proces recyklingu. Co dzieje się z butelką PET po jej wyrzuceniu, krok po kroku?
Po wykorzystaniu butelki PET tak naprawdę mamy możliwość wzięcia odpowiedzialności za to, co dalej się z nią stanie. Kiedy zużyta butelka PET trafia do śmieci, jej dalszy scenariusz „życia” może rozegrać się na dwa sposoby.
Butelka PET lądująca w odpowiednim (najczęściej żółtym) pojemniku przeznaczonego na odpady z tworzyw sztucznych, rozpoczyna swoją przygodę z procesem recyklingu. Pojemniki trafiają na zbiórki, następnie butelki PET trafiają do sortowni, poddawane są przekształceniu w plastikowe bele, następnie przekazywane są w takiej formie do zakładów recyklingowych. W tego typu zakładach butelki PET otrzymują już nowe życie, o czym piszemy poniżej.
Co, jeśli butelka PET nie trafi do odpowiedniego pojemnika?
No właśnie, to jest drugi, możliwy do rozegrania scenariusz „życia” butelki PET, niekoniecznie przyjazny środowisku. Sprawa się komplikuje, kiedy butelki PET nie trafiają do pojemników przeznaczonych do zbiórki tworzyw sztucznych. Zbiorcze pojemniki na odpady, nie są z reguły segregowane, wtedy butelki PET najczęściej, poddawane są spalaniu, co negatywnie wpływa na środowisko. Butelki PET mogą też wtedy trafić na składowisko odpadów, co daje kilkaset lat rozkładania butelki PET, nadal niedobrze wpłynie to na środowisko. Istnieje też możliwość, że nieprzetworzone butelki PET przedostaną się do środowiska i dostaną się na przykład do mórz i oceanów, co skutkuje zanieczyszczeniem Ziemi. Jak widać niesegregowanie odpadów, może mieć bardzo negatywne odbicie na naszym środowisku, czego obecnie możemy nie dostrzegać, a skutki pojawić się mogą za kilkadziesiąt lub kilkaset lat.
Zbiórka pojemników z plastikowymi butelkami.
W momencie, kiedy butelki PET trafiają do żółtych pojemników, zostaje przeprowadzana zbiórka, czyli odebranie odpadów. W zależności od kraju za tego typu zbiórki odpowiadają gminy, prywatne firmy lub organizacje zajmujące się tego typu działalnością.
Fotografia zakładu przetwórczego
Butelki PET trafiają do sortowni, gdzie poddawane są wstępnemu sortowaniu. Sortowanie ma za zadanie oddzielenie PET od innych materiałów, które nie nadają się do recyklingu, takie materiały są oddalane, najczęściej do spalenia z odzyskiem energii. Podczas sortowania oddzielane są również butelki PET różnych kolorów, tak aby każdy kolor został oddzielony.
Kiedy już w sortowni zostanie wyselekcjonowany materiał PET gotowy do przetworzenia, zostaje on umyty, następnie podlega mieleniu oczyszczonych butelek na płatki PET.
Płatki poddawane są separacji materiałów, ponieważ w płatkach PET są zawarte zarówno kawałki butelek, jak i nakrętek, które są rozdzielane za pomocą wrzucenia materiałów do wody. Płatki butelek idą na dno, a płatki nakrętek pozostają na powierzchni.
Fotografia zakładu przetwórczego — produktem końcowym jest regranulat pet
Po krystalizacji i wysuszeniu materiału powstaje granulat, który może zostać ponownie wykorzystany w procesie produkcji butelek PET.
Suszenie odseparowanych materiałów jest następnym punktem w procesie recyklingu butelek PET. Materiał powstały do tej pory procesu jest wytłaczany w „nitki”, które cięte są na niewielkie kawałki, tworząc regranulat. Końcowa forma, jaką przybierają butelki PET, jest zależna od tego, gdzie trafi powstały regranulat.
Korzyści z recyklingu butelek PET.
Czy zastanawialiście się kiedyś jakie produkty powstają na skutek recyklingu butelek PET i jakie korzyści niesie ze sobą proces recyklingu?
Każda butelka PET została stworzona z myślą o jej recyklingu, jeśli butelka PET zostanie poddana recyklingowi, przez co zostanie odpowiednio przetworzona, powstałe na skutek recyklingu tworzywo można wykorzystać do produkcji nowych butelek (rPET). Butelki wytworzone z tworzywa powstałego na skutek recyklingu oznaczane są symbolem rPET. Im więcej butelek PET trafia do recyklingu, tym więcej nowych produktów można wykonać z przetworzonego tworzywa, co za tym idzie, zmniejszy się zużycie materiałów pierwotnych, oraz emisja energii i gazów cieplarnianych.
Fot. Skład plastikowych butelek
Jedna tona tworzywa PET poddanego recyklingowi daje nam oszczędność:
- Około 11 MWh energii elektrycznej, co odpowiada średniemu, rocznemu zużyciu energii w dwóch domach jednorodzinnych.
- Około 2 tony CO2, co odpowiada ponad 21 000 kilometrów przejechanych samochodem spalinowym.
- Ponad 650 litrów wody, co odpowiada około 33 cykle zmywania naczyń w zmywarce.
Każda z powyższych oszczędności, jaką daje nam poddanie recyklingowi 1 tony PET, jest przyjazna dla środowiska. Biorąc pod uwagę, że do recyklingu trafiają każdego roku setki tysięcy ton PET, oszczędności i zalety płynące dla środowiska są ogromne.
Poza pozytywnymi skutkami wpływającymi na środowisko, tworzywo powstałe na skutek przetworzenia butelek PET jest wykorzystywane do produkcji innych produktów, przez co butelki PET otrzymują „drugie życie”.
Po pierwsze z tworzywa powstałego z recyklingu butelek PET produkowane są ponownie butelki z tego samego tworzywa. Z 4 butelek PET powstają 3 butelki rPET.
Butelki PET poddane recyklingowi służą również do produkcji pluszowych misiów, gdzie z 6 butelek PET poddanych recyklingowi może powstać jedna zabawka.
Recykling butelek PET sprzyja również branży odzieżowej. Po przetworzeniu butelek PET powstałe tworzywo wykorzystywane jest do produkcji bluz polarowych, które doskonale utrzymują ciepło. Poza tym przetworzone butelki PET służą do produkcji strojów narciarskich, plecaków oraz namiotów. To jeszcze nie wszystko. Na skutek recyklingu butelek PET powstają również poduszki i dywaniki łazienkowe.
Jak widać, produkty powstałe po procesie recyklingu butelek PET możemy spotkać na każdym kroku, w życiu codziennym. Pewnie nawet nie spodziewaliście się, jak wiele produktów powstaje z plastikowych butelek PET i jak ogromny wpływ na środowisko ma recykling butelek PET. Następnym razem, wyrzucając zużyte butelki PET, wybierzcie odpowiedni, przeznaczony do recyklingu pojemnik żółtego koloru, na tworzywa sztuczne. Pomyślcie, jak dużo możecie dać naszej planecie oraz ile przydatnych produktów może powstać z waszą pomocą.
Fot. Żółty pojemnik na plastikowe odpady
Plastikowe odpady w błyskawicznym tempie zapełniają wysypiska dlatego recykling i właściwy proces recyklingu, to ważny element, który ma bardzo duży wpływ na nasze naturalne środowisko!