Jak produkuje się butelki PET? Proces produkcji, krok po kroku. 0
Jak produkuje się butelki PET? Proces produkcji, krok po kroku.

Jak produkuje się butelki PET? Proces produkcji, krok po kroku.

Butelki PET produkuje się na całym świecie w ten sam sposób technologiczny, są bardzo popularne. PET jest tworzywem najczęściej wykorzystywanym do przechowywania i transportu napojów, w tym wody oraz środków chemicznych i innych płynów. PET to dla większości społeczeństwa nieznajome określenie, jest to najprościej mówiąc, skrót od pełnej nazwy tworzywa sztucznego, czyli politereftalan etylenu.

Tworzywo PET zostało wyprodukowane po raz pierwszy w 1941 roku przez pewną brytyjską firmę. W tamtych czasach PET służył głównie do produkcji specjalnej folii służącej fotografii oraz produkcji pojemników i butelek.

Przez ponad 80 lat tworzywo PET przechodziło różnego rodzaju przemiany dotyczących wytrzymałości czy możliwości recyklingu, dochodząc do momentu, w którym stało się najchętniej wybieranym materiałem do produkcji butelek. Kiedyś butelki 5l PET nie były aż tak wytrzymałe oraz nie tak łatwo było poddać je recyklingowi. Co innego jest dziś, butelki PET charakteryzują się swoimi wyjątkowymi właściwościami, przez co są chętnie wykorzystywane jako opakowania.

Produkcja butelek plastikowych PET

Fot. Produkcja butelek plastikowych PET

Charakterystyka butelek PET.

Każdy z nas widział butelkę PET nie raz, a najprawdopodobniej w tym momencie, właśnie taka butelka PET, znajduje się w waszych domach. Co sprawia, że butelki PET są tak chętnie wykorzystywane na całym świecie? Przede wszystkim butelki PET są bardzo wytrzymałe za sprawą właściwości tworzywa. Dzięki swojej wytrzymałości, butelki PET są bardzo łatwe w transporcie oraz przechowywaniu.

Naprawdę trzeba się mocno natrudzić, żeby uszkodzić butelkę PET bez użycia ostrych narzędzi. Dodatkowo tworzywo PET jest odporne na różnego rodzaju przetarcia i pęknięcia, co jeszcze bardziej zwiększa jego wytrzymałość. Kolejną ważną zaletą tworzywa PET jest jego elastyczność, co rzadko idzie w parze z wytrzymałością, jednak nie w tym przypadku. Butelki PET w pierwotnej formie możemy dowolnie przekształcać, wyginać, a i tak ich nie uszkodzimy.

Najczęściej po takich zabiegach butelka PET wraca do pierwotnego wyglądu, może jest lekko pognieciona. Co więcej, wykorzystywane przez wszystkich na całym świecie butelki PET są bezpieczne dla otoczenia. W przeciwieństwie do na przykład szklanych butelek, butelką PET nie skaleczymy się. Po prostu nie jesteśmy w stanie zrobić sobie krzywdy z wykorzystaniem butelki wykonanej z tego wytrzymałego tworzywa.

Na koniec, chyba najważniejsza dla naszej planety zaleta butelek PET, czyli fakt, że jest możliwość poddania ich recyklingowi w stu procentach. Dzięki czemu możemy dać butelką PET „drugie życie”, z wykorzystanych butelek powstaną jednakowo nowe butelki oznaczone symbolem rPET oraz inne produkty, z którymi mamy do czynienia w życiu codziennym. Recykling butelek PET jest niezmiernie ważny dla naszej planety, ponieważ nieprzetworzona butelka na składzie śmieci lub spoczywająca gdzieś w lesie, rozkłada się przez kilkaset lat.

Co więcej, w momencie, kiedy nie segregujemy butelek PET i nie trafiają one do recyklingu, fabryki muszą wykorzystać więcej paliw kopalnianych i zużyć więcej materiału na produkcję nowych butelek PET, co również ma negatywny wpływ na środowisko.

 

Wiele firm wykorzystuje dziś tworzywo PET, produkując z niego plastikowe butelki. Poddane butelek PET odpowiedniej obróbce i przetworzeniu sprawia, że jest możliwość ponownego ich wykorzystania. Dzięki odpowiedniemu procesowi recyklingubutelki PET są dużo mniej szkodliwe dla środowiska, niż było to jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

 

Proces produkcji butelek plastikowych — jak powstaje butelka PET?

Butelki PET produkowane masowo, wykorzystuje się je na całym świecie w różny sposób. 

Produkcja butelek z tworzywa PET jest złożonym procesem obróbki termicznej i nie tylko. Fabryki produkujące plastikowe butelki muszą być wyposażone w odpowiednie maszyny, odpowiadające za każdy etap produkcji, potrzebne do stworzenia znanych nam wszystkich plastikowych butelek.

Produkcja-preforma-pet

Fot. Tak powstaje butelka pet

Czy zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób powstaje plastikowa butelka, z której codziennie nalewacie sobie wodę do szklanki?

Tworzywo sztuczne PET w pierwotnej formie pojawia się w fabryce w postaci granulatu, są to małe kawałki plastiku, które poddawane są odpowiedniej obróbce cieplnej. Granulat trafia do pierwszego etapu produkcji, gdzie poddawany jest rozgrzaniu do temperatury 250 – 300 stopni Celsjusza, dzięki czemu nabiera postać płynnej masy.

Płyn powstały z granulatu PET zostaje wtryskiwany do odpowiednich form, w których tworzywo nabiera pożądanego kształtu. Po napełnieniu formy, produkcja przechodzi do kolejnego etapu, którym jest chłodzenie, podczas którego występuje proces krystalizacji tworzywa. W ten sposób powstaje preforma PET, która rozgrzewana jest do temperatury około 80 stopni Celsjusza, dzięki czemu tworzywo nabiera odpowiedniej elastyczności, dalej tworzywo PET trafia do końcowej formy, gdzie zostaje rozdmuchane powietrzem pod ciśnieniem, do momentu aż nabierze odpowiedniego, zamierzonego, końcowego kształtu butelki.

Najlepsze w produkcji butelek PET jest to, że można produkować dowolne kształty butelek, dzięki poddawaniu tworzywa PET obróbce termicznej. Przez możliwość tworzenia różnorodnych butelek PET, mają one swoje zastosowanie nie tylko w branży spożywczej, gdzie przechowywane są w nich wody czy napoje, ale również, na przykład w branży chemicznej, wtedy do butelek PET rozlewane są różnego rodzaju detergenty czy płyny czyszczące.

Produkcja butelek - preformy PET

Fot. Produkcja butelek w przemyśle spożywczym - preformy PET

 

Czy produkcja butelek PET jest skomplikowana?

Na tym kończy się proces produkcji butelek plastikowych, jak widać, na pierwszy rzut oka produkcja wydaje się łatwa, jednak duże różnice temperatur, maszyny i utrzymywanie produkcji w odpowiednim tempie sprawia, że jest to złożony i dość skomplikowany proces.

Produkcja butelek PET wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń, gdzie każde z urządzeń odpowiedzialne jest za kolejny etap produkcji butelek PET, dodatkowo każde z urządzeń musi zachowywać odpowiednie przyjęte normy. Potrzebne są do tego maszyny, które zgromadzą w odpowiednich proporcjach tworzywo, które zostaje rozgrzane do bardzo wysokiej temperatury.

Ten etap produkcji i urządzenia do niego wykorzystywane mają ogromny wpływ na cały proces produkcji butelek PET, ponieważ tworzywo i dodatki muszą zostać poddane odpowiedniej obróbce termicznej i osiągnąć idealną formę płynnej masy, co pozwoli na kontynuowanie kolejnych etapów produkcji butelek PET.

Urządzenia pracujące w kolejnych etapach produkcji butelek PET nie są bez znaczenia. To właśnie te urządzenia nadają odpowiedni kształt butelek, poddają je chłodzeniu, dzięki czemu jest możliwe uzyskanie odpowiednich parametrów elastycznych i wytrzymałościowych butelek PET.

Jak widać, produkcja butelek PET jest złożonym procesem pracy różnego rodzaju specjalistycznych urządzeń. Patrząc na produkcję butelek PET, najbardziej skomplikowane w tym wszystkim staje się stworzenie samodzielnej linii produkcyjnej, składającej się z urządzeń wysokiej jakości. Jeżeli wejdziemy w posiadanie takich urządzeń, produkcja butelek PET będzie w większości automatyczna, należy jedynie zaopatrzyć się w odpowiednią ilość materiału, czyli granulatu PET, z którego tak naprawdę powstają butelki PET.

Maszyna do produkcji opakowań z tworzywa sztucznego - butelek plastikowych PET

Fot. Maszyna do produkcji butelek plastikowych PET -butelka uzyskuje odpowiednie właściwości

 

Gdzie wykorzystywane są butelki PET?

PET jest tworzywem innowacyjnym, dodatkowo tanim w produkcji oraz, co najważniejsze ekologicznym. Tworzywo w większości przeznaczone jest dla przemysłu spożywczego, służące jako opakowania żywności, w szczególności napojów oraz wody.

tworzywa PET wytwarzane są najczęściej butelki, które towarzyszą ludzkości na całym świecie, każdego dnia. Butelki PET są na ten moment najpopularniejszym sposobem na przechowywanie różnorodnych płynów, nie tylko z branży spożywczej. 

Swoje zastosowanie butelki PET znalazły w branży chemicznej oraz motoryzacyjnej. W butelkach PET możemy znaleźć na sklepowych półkach różnego rodzaju detergenty chemiczne, a w sklepach motoryzacyjnych, znajdziemy w nich różne płyny wykorzystywane w mechanice pojazdowej.

Produkcja plastikowych butelek PET do wody

Fot.Produkcja plastikowych butelek PET do wody

 

Jaki jest wpływ butelek PET bezpośrednio na środowisko?

Co prawda butelki PET nie wpływają bezpośrednio negatywnie na środowisko, fakt, że butelki PET są jednorazowego użytku oraz po zużyciu, ich duże rozmiary są kłopotliwe, już nieco wpływa na ich recykling. Właśnie dlatego, każdy z nas musi pamiętać, aby po zużyciu butelki PET odkręcić nakrętkę, a samą butelkę zgnieść i wyrzucić do odpowiedniego pojemnika, w Polsce są to najczęściej żółte pojemniki, przeznaczone dla odpadów z tworzyw sztucznych.

Recykling plastikowych butelek PET

Fot. Recykling plastikowych butelek PET

Dzięki takiemu działaniu każdy z nas będzie miał pozytywny wpływ na środowisko oraz da „drugie życie” każdej wyrzuconej do śmieci butelce PET i umożliwi jej ponowne wykorzystanie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl