Drugie życie butelek PET. 0
Drugie życie butelek PET.

Drugie życie butelek plastikowych.

Cały świat z roku na rok opanowuje coraz większa chęć bycia „Eko”. Dzięki czemu każdego roku pojawiają się nowe pomysły, które dają drugie życie tworzywom sztucznym, w tym butelkom PET. Firmy wykorzystujące surowce pochodzące z recyklingu, dążą do tego, aby korzystać jedynie z tego materiału podczas produkcji swoich produktów, również butelek PET.

Plastik to słowo od lat budzi smutek na twarzach ludzi na całym świecie, szczególnie tych, którzy dbają o środowisko. Jednak od pewnego czasu sprawy plastiku idą w dużo lepszym kierunku. Przede wszystkim, już kilka lat temu plastik przestał być traktowany jako odpad, dlatego też został wprowadzony obowiązek segregacji odpadów.

NA CZYM POLEGA RECYKLING BUTELEK PET?

Właśnie wtedy na osiedlach i w naszych domach pojawiły się jako pierwsze, dodatkowe pojemniki służące do segregacji tworzyw sztucznych od reszty odpadków. Obecnie możemy zobaczyć już nie jeden dodatkowy pojemnik, a cały ich zestaw, pojemnik na szkło, plastik, papier, odpady bio. Dzieje się tak, ponieważ coraz więcej odpadków, przestaje nimi być, w momencie, kiedy są segregowane. Tak naprawdę większość z nas nie do końca pojmuje jeszcze sens posiadania kilku pojemników na śmieci w swoim domu i segregacji każdego papierka i każdej butelki, jednak nie zdajemy sobie sprawy jak wiele rzeczy, które otaczają nas, chociażby w domu pochodzi z recyklingu, czyli odpadków, które lądują najpierw w odpowiednim pojemniku, a później po przerobieniu dostają drugie życie.

 

Plastik jako surowiec? Jak najbardziej.

Oczywiście nie jest tak, że każdy na świecie plastik jest możliwy do ponownego przetworzenia, jednak cały czas naukowcy pracują nad nowymi technologiami recyklingu, dzięki którym poszerzy się perspektywa jego recyklingu. Tak naprawdę możliwe jest, że w niedalekiej przyszłości będziemy w stanie przetwarzać każdy rodzaj plastiku i wykorzystywać go do produkcji nowych produktów. Poniżej przedstawimy jaki plastik nadaje się do ponownego przetworzenia.

 

  • PET – tworzywo PET jest znane chyba każdemu człowiekowi na świecie, może nie pod jego pierwotną nazwą politereftalan etylenu, ale na pewno jako plastikowa butelka. PET jest tworzywem nadającym się do wielokrotnego recyklingu, dzięki czemu możemy nazwać to tworzywo jako przyjazne dla środowiska. Najbardziej przydatnym tworzywem PET, jest to bezbarwne.

 

  • HDPE – czyli kolejny, bardzo cenny w recyklingu plastik. Dużo twardszy surowiec niż tworzywo PET. Pełna nazwa tego tworzywa to light density polyethylene. Tworzywo HDPE spotkamy najczęściej pod postacią opakowań, butelek po mleku, zabawek, plastikowych rur, czy plastikowych nakrętek na butelkach PET.

 

  • LDPE – porównując to tworzywo do wymienionego poprzednika, jest to cienki plastik, który wykorzystywany jest przy produkcji folii i opakowań. LDPE, a tak naprawdę light density polyethylene, jak najbardziej ten rodzaj plastiku nadaje się do ponownego przetworzenia. Jednak przez swoją niską wagę staje się trudny w zebraniu go w większych ilościach, przez co spada opłacalność recyklingu LDPE.

 

  • PVC – popularny polichlorek winylu, z którym najczęściej spotykamy się w branży budowlanej. Ramy plastikowych okien w niemal każdym domu są wykonywane właśnie z plastiku PVC. Ten rodzaj plastiku nadaje się do recyklingu, jednak podczas jego ponownego przetwarzania, pod wpływem wysokiej temperatury PVC wydziela szkodliwe dla zdrowia substancje. Bardzo przydatny na świecie materiał, jednak nie tak przyjazny dla środowiska i zdrowia jak PET.

 

  • PP – popularny plastik, który również jest dla nas codziennością. Polipropylen wykorzystywany jest przede wszystkim do produkcji folii. Plastik PP świetnie nadaje się do recyklingu.

 

  • PS – styropian, właśnie z plastiku o oznaczeniu PS jest wytwarzany. Pewnie myślicie, że jest to szkodliwy i nienadający się do niczego materiał. Zaskoczymy was, ponieważ popularny styropian również nadaje się do ponownego przetworzenia.

 

Wymienione powyżej rodzaje tworzyw, to tylko niewielka część wszystkich tworzyw, które popularnie i jednogłośnie nazwalibyśmy plastikiem. Reszta tworzyw nadaje się do recyklingu w mniejszym stopniu lub wcale, jednak musimy pamiętać o segregacji i każdy rodzaj plastiku, po zużyciu, umieszczać w pojemniku przeznaczonemu na tworzywa sztuczne. W Polsce pojemniki, do których wrzucamy plastik, są zwykle koloru żółtego.

 

Stuprocentowy recykling — tak to jest możliwe!

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, wciąż trwają prace służące przygotowaniu każdego rodzaju plastiku do ponownego przetworzenia, co da możliwość stworzenia, tak zwanego obiegu zamkniętego, gdzie plastik nigdy nie staje się odpadem. Do tego właśnie dąży świat.

Przykładem dla innych firm powinna być firma produkująca jeden z najpopularniejszych napojów gazowanych na świecie. Właśnie ta firma sukcesywnie wprowadza wykorzystywanie butelek pochodzących w stu procentach z recyklingu, czyli rPET. Jak widać, da się. Wystarczy chcieć. Na świecie są setki ton plastiku PET nadającego się do ponownego wykorzystywania.

Tak naprawdę każda produkująca napoje czy wody mineralne, mogłaby ruszyć z wypuszczaniem na rynek butelek rPET, pochodzących w stu procentach z recyklingu. Tak naprawdę butelki to tylko jeden z produktów, który powstaje z ponownie przetworzonego tworzywa PET. Każdego roku pojawiają się nowe projekty produktów, które powstają z recyklingu. Wiecie co oprócz butelek rPET, powstaje z przetworzonego tworzywa PET?

Odzież, buty czy worki na śmieci, to tylko część produktów, które powstają w stu procentach z recyklingi tworzywa PET. Popularne, ciepłe bluzy polarowe, to chyba najczęściej wskazywany przykład produktu powstającego z recyklingu butelek PET. Poliester powstał już około 50 lat temu. Bardzo trwały materiał, często wysokiej jakości. Poliester znajdziemy pod postacią ubrań narciarskich, turystycznych oraz treningowych. Niektóre z tych ubrań są już produkowane w stu procentach z recyklingu tworzyw sztucznych.

Buty, to kolejny produkt, który powstaje częściowo a czasami nawet w stu procentach z przetworzonego plastiku. Ten materiał znajduje się najczęściej w podeszwach, ale i w innych częściach obuwia. Lekkie obuwie letnie, szczególnie klapki plażowe są już najczęściej, produktami stworzonymi w stu procentach z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu.

Chyba każdy z nas używa worki na śmieci. No tak, przecież obecnie potrzebujemy ich przynajmniej kilka sztuk dziennie, do każdego z różnych pojemników, służących segregacji śmieci. Popularne worki na śmieci również pochodzą z przetworzonego plastiku. Oprócz worków na śmieci, z ponownie wykorzystanego plastiku powstają również inne rodzaje folii, w tym na przykład folie malarskie.

Bardzo lubiane meble ogrodowe, które służą nie tylko w naszych domach, ale również w restauracjach czy hotelach. Meble ogrodowe są wykonywane częściowo lub coraz częściej w całości z przetworzonego plastiku.

Zabawki również są efektem recyklingu.

Dużo przetworzonego plastiku znajdziemy w biurach. Artykuły biurowe również powstają z powtórnego wykorzystania plastiku. Długopisy i segregatory to najczęściej wykonywane produkty biurowe z wykorzystaniem przetworzonego plastiku.

Tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu są świetnym materiałem, a wymienione wyżej produkty, to tylko część tego, co można z niego stworzyć. Przetworzony plastik wykorzystywany jest również do produkcji namiotów, plandek, ogrodzeń, słupków drogowych i wielu innych przydatnych na co dzień produktów. Tak naprawdę zastosowanie plastiku pochodzącego z recyklingu ogranicza jedynie wyobraźnia i kreatywność.

Recykling butelek

Fot. Recykling butelek

 

Wielokrotny recykling.

Każdego roku ludzka świadomość, co do możliwości przetwarzania plastiku rośnie. Jednak jeszcze nie wszyscy wiemy i nie zdajemy sobie sprawy, że przetworzony już plastik, można wykorzystać ponownie i przetworzyć go jeszcze raz.

Weźmy na przykład najbardziej popularne butelki PET, które po przejściu odpowiedniego procesu recyklingu mogą stać się znowu butelkami rPET. Co więcej, butelki PET, mogą przechodzić ten proces kilkukrotnie, co może doprowadzić do sytuacji, że plastikowa butelka PET przez dłuższy czas nie stanie się odpadem, co ma ogromny wpływ na środowisko. Butelki PET można poddawać recyklingowi maksymalnie do 10 razy, więcej na ten moment nie możemy, ze względu na zanieczyszczenie plastiku, jednak wciąż trwają prace, aby ten proces wydłużyć.

 

Co z plastikiem, którego nie da się przetworzyć?

Plastik nienadający się do recyklingu, przeznaczany jest do spalenia i staje się energią po spaleniu. Należy pamiętać, że fabryki, które zajmują się wykorzystywaniem plastiku do spalania i wytwarzania z niego energii to ogromne i nowoczesne obiekty, które muszą do minimum ograniczyć szkodliwy wpływ na środowisko, podczas procesu spalania plastiku.

Tony plastikowych odpadów zalegają miasto

Fot. Tony plastikowych odpadów zalegają miasto.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl