Fakty i mity o plastikowych butelkach PET. 0
Fakty i mity o plastikowych butelkach PET.

Fakty i mity o plastikowych butelkach PET.

Patrząc na naszą planetę, znajdujemy coraz to nowsze rozwiązania wykorzystywane w przetwórstwie różnego rodzaju materiałów. Większość ludzi na świecie krytycznie wypowiada się na temat opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych, w tym butelki PET.

Głównie, krytyka spada na negatywny wpływ na środowisko, wywierany przez produkowanie odpadów powstałych z butelek PETNa szczęście, są to w większości błędne wypowiedzi i jedynie tylko częściowo mówią prawdę.

Tworzywo PET jest znane na świecie od ponad 80 lat, a w ostatnim czasie coraz bardziej rośnie świadomość i odpowiedzialność zarówno producentów butelek PET, jak i ich użytkowników. Dzięki rosnącej świadomości i odpowiedzialności możemy zaobserwować zjawisko wielokrotnego przetwarzania tworzywa PET, przez co te opakowania plastikowe stają się nagle znacznie zdrowszą dla środowiska alternatywą, dla ich bardziej „ekologicznych” odpowiedników.

Poniżej przedstawiamy wam kilka faktów i mitów na temat butelek PET, które z pewnością zaskoczą niejednego z was. Wiemy jak ludzie nieinteresujący się zbytnio ekologią, reagują na takie informacje, ponieważ mają oni przekonanie, że plastik jest najgorszą alternatywą opakowań dla środowiska, jednak nie do końca tak jest.

Fakty i mity plastikowe opakowania i butelki

Fot. Fakty i mity o butelkach PET

Zobaczmy, jak butelki PET wypadają w naszym zestawieniu mitów i faktów na ich temat.

Pierwszy MIT mówi nam o tym, że najwięcej odpadów pochodzi z opakowań tworzyw sztucznych, w tym po butelkach PET.

  1. FAKT jest taki, że opakowania plastikowe, w tym butelki PET są jedynie „kroplą w morzu” odpadków.
  2. W całej Europie odpady po opakowaniach z plastiku, w tym po butelkach PET stanowią jedynie około 19%.
  3. Tak naprawdę dużo więcej odpadów produkowanych jest z opakowań papierowych czy kartonowych. To zjawisko zaczęło nabierać tempa wzrostowego już 15 lat temu.
  4. Dla porównania skali odpadków, tworzywa sztuczne, w tym butelki PET to około 19%, odpadki papierowe i kartonowe, to już ponad 40%.

 

Następny MIT mówi o stopniu wpływu produktu, czyli butelek PET na środowisko. I tutaj jest to łatwe do zidentyfikowania, ponieważ co chwila słyszymy wypowiedzi w społeczeństwie, że szkłopapier czy metale, są dużo lepszym rozwiązaniem dla opakowań, przede wszystkim są mniej szkodliwe dla środowiska niż tworzywa sztuczne, w tym butelki PET.

  1. FAKTEM jest jednak, że tworzywo PET jest stabilnym materiałem do tworzenia opakowań.
  2. Porównując stopień wpływu na środowisko przez inne materiały wykorzystywane do produkcji opakowań, tworzywo PET bardzo często zyskuje dużo lepsze wyniki niż szkło czy aluminium.
  3. Dzieje się tak z prostego powodu. Podczas produkcji butelek PET emisja dwutlenku węgla do atmosfery jest mniejsza niż podczas produkcji butelek ze szkła.
  4. Przez swoją niską masę, butelki PET wpływają również na mniejszą emisję dwutlenku węgla podczas ich transportu niż podczas transportu pojemników wykonanych z cięższego tworzywa, szkła czy metalu.
  5. Ogromną zaletą butelek PET, o której już wspominaliśmy w innym artykule, jest możliwość segregowania odpadów i przetworzenia ich w łatwy sposób, dodatkowo zachowując pierwotną jakość materiałuButelki PET nadają się w stu procentach do recyklingu, nawet niejednokrotnego.

 

Dbaj o środowisko

Fot. Dbaj o środowisko! Większość gospodarstw domowych korzysta z pojemników na odpady.

Kolejny MIT, z którym na pewno wielu z was miało do czynienia, czyli twierdzenie, że podczas produkcji butelek PET i opakowań plastikowych zużywa się nieograniczone ilości ropy naftowej, co źle wpływa na środowisko.

  1. FAKT w tej sprawie jest taki, że z całej wydobywanej na świecie ropy naftowej, jedynie 1,5% jest wykorzystywane do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych, w tym butelek PET.
  2. Przeciętny obywatel się nad tym nie zastanawia i myśli, że do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych w tym butelek PET wykorzystuje się niezliczoną ilość paliw kopalnianych. Nie zdając sobie sprawy, że na dobrą sprawę do produkcji butelek PET zużywa się mniej paliw kopalnianych niż podczas produkcji butelek szklanych.
  3. Poprzez możliwość całkowitego recyklingu butelek PET, ogranicza się zużycie paliw kopalnianych do ich produkcji, poprzez wykorzystywanie surowca wtórnego i tworzenie butelek rPET.

 

MIT o końcowym spoczynku opakowań z tworzyw sztucznych, w tym butelek PET, mówi, że opakowania lądują na składowiskach odpadów, gdzie ulegają długotrwałemu rozkładowi.

  1. FAKT jest jednak inny, ponieważ coraz więcej opakowań z tworzyw sztucznych trafia do recyklingu, a nie na wysypiska.
  2. Różnego rodzaju firmy w całej Europie coraz chętniej odbierają zużyte butelki PET, z racji tego, że mogą wykorzystać je jako surowiec do stworzenia materiału i produkcji innych przedmiotów.
  3. Już jedynie niewielki odsetek opakowań z tworzyw sztucznych, w tym zużyte butelki PET trafia na wysypiska śmieci. Przez to zjawisko znacznie spada stosunek spalania tworzyw sztucznych do ich recyklingu. Poza tym, tworzywa sztuczne, w tym butelki PET spalane są z odzyskiem energii, co jest dużo lepszą alternatywą niż materiały, całkowicie nienadające się do ponownego przetworzenia.

 

Chyba najciekawszy MIT, bo dotyczący ludzkiego zdrowia, mówi, że opakowania z tworzyw sztucznych, w tym butelki PET mają szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka.

  1. FAKT jest taki, że butelki PET i opakowania z tworzyw sztucznych, w niektórych przypadkach nawet chronią nasze zdrowie.
  2. Co najważniejsze, podczas produkcji butelek PET i nakrętek, opakowań plastikowych służących do przechowywania produktów higienicznych oraz AGD, nie używa się szkodliwych substancji, takich jak na przykład bisfenol A (BPA). Co już może świadczyć o braku negatywnego wpływu na zdrowie. Ale idźmy dalej…
  3. Wykorzystując jedną z zalet butelek PET, jaką jest ich przezroczystość, skażoną wodę można w łatwy sposób oczyścić z wykorzystaniem promieni ultrafioletowych.
  4. Często mówi się również o aldehydzie octowym występującym w butelkach PET, rzekomo negatywnie oddziaływającemu na zdrowie. Faktycznie, aldehyd octowy występuje w butelkach PET, jednak w śladowych ilościach. Poza tym jest to organiczny związek chemiczny, z którym mamy do czynienia w różnego rodzaju produktach spożywczych, dojrzałych owocach czy kawie, dodatkowo ten związek służy pośrednio podczas procesu metabolizmu w organizmie ludzkim.

 

No i kolejny MIT, o którym jest ostatnio głośno, czyli mikroplastik, który generowany jest przez opakowania ze sztucznych tworzyw, w tym butek PET.

  1. FAKTY są jednak inne, ponieważ mikroplastik jest generowany przede wszystkim przez przemysł tekstylny i produkowane tkaniny syntetyczne oraz przemysł motoryzacyjny i zużyte opony samochodowe.
  2. Opakowania powstałe z tworzyw sztucznych, w tym butelki PET nie są głównym źródłem mikroplastiku, który pojawia się w wodach oceanów i coraz więcej się o tym mówi.
  3. Głównym powodem zminimalizowania mikroplastiku pojawiającego się w oceanach, pochodzącego z plastikowych opakowań, w tym butelek z plastiku, jest możliwość całkowitego recyklingu plastikowych butelek. Dzięki odpowiedniemu przetwarzaniu opakowań sztucznych i plastikowych butelek mniej mikroplastiku pojawia się w oceanach za ich przyczyną.
  4. Kiedy butelki PET i opakowania ze sztucznych tworzyw tworzą swego rodzaju obieg zamknięty, czyli materiał, produkt, recykling, materiał… i tak dalej, żadne ich cząstki nie mogą trafić do środowiska.

 

Skoro jesteśmy już przy temacie mikroplastiku występującego w wodach oceanów, pozostaniemy poniekąd przy nim i przedstawimy kolejny MIT dotyczący zanieczyszczenia wód oceanów przez plastikowe opakowaniatworzywa sztuczne w tym butelki PET, pochodzące z Europy.

  1. FAKT w tej sprawie jest taki, że zaśmiecenie wód oceanów nie jest winą sztucznych tworzyw czy plastikowych butelek. Chodzi tu o słabo rozwiniętą infrastrukturę zbiórek odpadków ze sztucznych tworzyw.
  2. Odpady ze sztucznych tworzyw, które trafiają bezpośrednio do wód oceanów, powstają w większości, bo aż w ponad 80% na lądzie. Takie zjawisko występuje głównie w krajach słabo rozwiniętych oraz rozwijających się, w których nie są dostatecznie dopracowane i systematycznie organizowane zbiórki odpadków, które zostałyby następnie poddane recyklingowi. Przez brak takich zbiórek, odpady plastikowe znajdują ujście w oceanach. Oczywiście światowe organizacje ekologiczne i różnego rodzaju firmy walczą z tym, przez co z roku na rok zjawisko to, jest coraz mniej widoczne.

 

Idąc dalej, przedstawiamy kolejny MIT, dotyczący zmian klimatycznych występujących na ziemi, spowodowanych wysoką emisją węgla podczas produkcji plastikowych opakowań, w tym butelek PET.

  1. FAKTycznie sprawa wygląda nieco inaczej, ponieważ produkcja opakowań plastikowych i butelek PET, jest jedynie niewielkim odsetkiem węgla emitowanego podczas codziennego życia człowieka.
  2. Podczas gdy jeden mieszkaniec Polski generuje przez rok średnio niespełna 8,5 tony emisji węglowych, produkcja opakowań ze sztucznych tworzyw stanowi niewielki odsetek emisji węgla. Porównując emisję węgla generowaną przez transport, produkcję energii czy żywności, emisja węgla podczas produkcji sztucznych tworzyw, wynosi niewiele ponad 0,5%, w porównaniu do wyżej wymienionych.
  3. Porównajmy codzienność do użytkowania plastikowych opakowań i butelek PET. Przelot w dwie strony z Polski na Maltę emituje tyle węgla, ile powstaje podczas użytkowania plastikowych opakowań i butelek PET, przez około 20 lat! Takie porównanie, z pewnością robi ogromne wrażenie.

 

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy wam fakty na temat opakowań z tworzyw, w tym niedocenianych butelek PET. Przez co, częściej będziecie podążać właśnie za faktycznym stanem rzeczy, a nie będziecie wierzyć w mity, które tworzą różnego rodzaju pomówienia. Plastik był, jest i będzie wykorzystywany do produkcji opakowań. Jak widzicie, nie jest to tworzywo, które w tak ogromnym stopniu, jak myśleliście przed przeczytaniem tego artykułu, wpływa negatywnie na środowisko i zdrowie. Wręcz przeciwnie, opakowania z tworzyw, w tym butelki PET odpowiednio wykorzystywane i poddawane przetworzeniu, nie szkodzą jednakowo naszemu zdrowiu, jak i środowisku. W dzisiejszych czasach, kiedy technologie poszły mocno do naprzód, możemy śmiało powiedzieć, że przez recykling butelek PET, są one dużo bardziej sprzyjające zdrowiu i środowisku, niż chociażby szklane butelki czy opakowania papierowe. Kto by pomyślał, prawda?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl